Proč děláme to, co děláme?

článek na internetu

Proč děláme to, co děláme?

Proč se v určitých situacích rozhodujeme tak, jak se rozhodujeme? Proč se z někoho stane workoholik a někdo bude “bohémem” celý svůj život? Co řídí naše skutky, emoce, a dokonce i kvalitu života?

Odpovědí je šest lidských potřeb, které si každý sám svým způsobem naplňujeme.

Autorem této teorie je Anthony Robbins, který říká, že: „ Zatímco každý člověk je jedinečný, máme i nervové systémy, a ty fungují u každého z nás stejným způsobem. Tam je také šest základních potřeb, které mají všichni společné, a chování je prostě pokus o splnění těchto šest potřeb. Tento pohon je zakódován v našem nervovém systému a způsob, jakým lidé těchto šest potřeb naplňují je bezmezný.“

Tyto potřeby nejsou uspořádány abecedně, ani dle žádných priorit. Každá z potřeb je pro nás svým způsobem důležitá k našemu životu. Některá víc než jiná. Každý si určuje své pořadí sám. První – nejdůležitější potřeba je ta, bez které byste nemohli fungovat. Která je to pro vás?

Jednou z potřeb je jistota. Jistota toho, že se můžeme vyhnout bolesti a získat potěšení. Jistota je to, když víte, že se s někým máte sejít ve tři hodiny, že tam ta osoba bude 100% v daný čas. Někteří lidé dostávají jistoty v podobě neustálé kontroly všeho kolem sebe. A pro někoho může být jistota vzdání se veškeré kontroly a neřešit.

Další z potřeb je nejistota, rozmanitost. Věřte, že kdybychom měli všechno neustále pod kontrolou a tzv. „jisté“ a dané, jak moc bychom z toho po chvíli byli nadšeni? Proto druhou potřebou je potřeba neznámého, změna, nové podněty.

Potřebu jedinečnosti a významnosti si můžeme naplňovat skrz ostatní. Ať už s ostatními soutěžíme, nebo spolupracujeme. Jedinečnost může být demonstrována pro každého jinak. Může být i v malých gestech například otevření dveří dámě, otec může dodat matce od dětí pocit významnosti například tím, že ji jako první pozdravení a krátkou konverzací, než přesune svou pozornost na děti.

Propojení a láska je silný pocit sounáležitosti s někým nebo něčím.

V životě máme všichni potřebu zažít smysl života. Všechny dysfunkční chování vyplývají z neschopnosti důsledně uspokojení těchto potřeb. Další dvě potřeby jsou růst a přispění, přínos. Všechny dysfunkční chování vyplývají z neschopnosti důsledně uspokojení těchto potřeb . Když naše snahy dosáhnout naplnění selžou, spokojíme se s pohodlností anebo uspokojením potřeb v malém měřítku.

Které tři potřeby jsou pro vás ty nejdůležitější a jak si je naplňujete? Například ve vašem vztahu, v práci, ve stravování, atd?

Od |2017-02-24T12:53:31+02:001 března, 2016|Kategorie: Blog|Štítky: |0 komentářů

Share This Story, Choose Your Platform!

O autorovi:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Den s koučem

Prožijte života měnící zkušenost v pouhém dni! V devíti hodinách Vám pomohu si ujasnit Vaši cestu do budoucnosti:
  • Budete mít vlastní individuální životní plán
  • Zmapujeme oblasti, které vás nejvíce tíží
  • Probereme způsoby, kterými dané situace zlepšíte
  • Zjistíte, jak působíte na ostatní
  • Zbavíte se negativních vnitřních hlasů, či strachů
Místo konání: Klimentská 50, P1, či dle dohody Cena: 18 000,- Kč zahrnuje: občerstvení, oběd, výukový materiál, dodatečnou emailovou konzultaci

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.
Přejít nahoru